Na rynku wydawniczym rzadko trafiają się takie pozycje. Wróć. Na rynku wydawniczym wybitnie często trafiają się takie pozycje, a ich autorzy liczą, że zakochane w Zmierzchu pokolenie młodzieży chętnie je nabędzie. Jednakże wartościowych – reprezentujących sobą coś, cokolwiek – dzieł ze świecą szukać. Najczęściej mamy do czynienia z domorosłymi badaczami duchów i demonów, opierającymi się na kazaniach ks. Natanka czy też amerykańskich horrorach bliżej nieokreślonej kategorii zużycia ketchupu. Dlatego serce rośnie, gdy czytelnik trafi na perełkę taką jak Encyklopedia duchów i demonów pióra Ernesta Abela.

Miło jest przeczytać książkę opatrzoną takim tytułem, w której autor wie o czym pisze. Należy mu się uznanie, albowiem hasła opracowane są faktycznie starannie oraz dogłębnie. Taki, dajmy na to, Anioł śmierci opisany jest niezwykle szczegółowo, łącznie z wyliczeniem wielu imion, pod jakimi występuje. Podobnie zresztą wygląda hasło Wampir, w którym odniesiono się chociażby do tego, że występował on praktycznie pod każdą szerokością geograficzną.

Hasła opracowane są ciekawie i wnikliwie. Może ich liczba nie kładzie na łopatki, jednakże zdecydowanie powala  bibliografia. Widać, że prace nad książką zajęły Abelowi całkiem sporo czasu. Jednocześnie wnikliwy czytelnik otrzymuje od razu ściągę wskazującą, gdzie szukać większej ilości interesujących go informacji.

Na uwagę zasługuje także sam spis haseł. Po pierwsze jest spis alfabetyczny – dla tych, którzy dokładnie wiedzą czego szukają. Po drugie mamy „Wprowadzenie w tematykę”, gdzie hasła poszeregowano regionami świata. Zatem jeżeli np. chcecie wiedzieć co straszy na Bali, proszę uprzejmie: pod Bali znajdujecie kilka nazw, które następnie wyszukujecie alfabetycznie. Prawda, że sprytnie pomyślane? W kolejnej części autor pozwolił sobie na przydługi, jednakże intrygujący wstęp, który na pewno zainteresuje złaknionych wiedzy czytelników.

Równie frapująca jest okładka. W pierwszej chwili można zauważyć ducha kobiety, jednakże przyglądając się okładce dłużej zauważymy, że cherubinek patrzy na nas badawczym wzrokiem. Sam pomysł dość oryginalny i dodający zawartości nutki mistycyzmu.

Podsumowując, uważam Encyklopedię duchów i demonów za konieczne wyposażenie domowej biblioteczki wszystkich miłośników magii oraz historii z dreszczykiem. Teraz fani Supernaturals będą mogli stanąć krok przed scenarzystą, wyczytując z czym mają do czynienia bracia Winchester. Gorąco polecam.

Autor: Ernest Abel
Tytuł: Encyklopedia duchów i demonów
Wydawca: Bellona
Data wydania: kwiecień 2011
ISBN: 978-83-11-12013-6
Liczba stron: 240
Wymiary: 165 x 235 mm
Gatunek: encyklopedia, fantastyka, kultura

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *