Co byś zrobił gdybyś miał przed sobą całą wieczność? Oczywiście jeśli jesteś w stanie za nią zapłacić…

Wyścig z czasem to film science fiction w reżyserii Andrew Niccola, mającego na koncie takie obrazy jak Gattaca – szok przyszłości czy Pan życia i śmierci. Sam reżyser mówił o tym filmie, że jest to „dziecko Gattacki„…

W odległej przyszłości ludzie, w końcu odkryli jak stać się nieśmiertelnymi, co zmieniło dotychczasowy porządek świata. Od tej chwili czas stał się obowiązująca walutą, a każdy kto skończy 25 lat, nie zmienia się, mimo upływających lat.


Wszystko ma jednak swoją cenę, a ci którzy nie zdołają przedłużyć swojego czasu, umierają. Will Salas otrzymuje lata zmęczonego życiem bogacza, ale zamiast żyć wygodnie i nie martwić się o przyszłość, postanawia ukarać bogatych…

Sama koncepcja filmu jest całkiem oryginalna i ciekawa, choć przedstawia brutalniejszą wersję istniejącego dziś społeczeństwa. Bogaci, choć minęły wieki, nadal żerują na biednych, ale teraz mogą to robić w nieskończoność. Zwykłym ludziom pozostają tylko ochłapy, o które muszą walczyć każdego dnia.

wyscig1

 Szkoda, że w filmie nie wyjaśniono, jak ludzie zyskali nieśmiertelność, dlaczego zaprzestano podboju kosmosu i czemu nikt wcześniej nie próbował się zbuntować. Oczywiście takich pytań ciśnie się na usta więcej i chociaż na niektóre powinniśmy poznać odpowiedzi to nic takiego nie otrzymamy. Jest to błędem i sprowadza Wyścig z czasem do roli kolejnego schematycznego średniaka ubarwionego nieco fantastyką.

Wynikało by z tego, że zamiast sporej ilości informacji dostaniemy tu mnóstwo akcji i efektów specjalnych, które nie pozwolą nam myśleć o czymś innym. Nic bardziej mylnego. Niestety, producenci w tej kwestii się nie popisali i wprowadzili jedynie niezbędne minimum. Film staje się przez to mało przekonujący i nijaki.

wyscig3

Justin Timberlake może i pasował do roli biednego robotnika, ale zupełnie zawalił całą resztę. Niestety wybór jego osoby do roli pierwszoplanowej okazał się błędem, co w połączeniu z Amandą Seyfried i resztą pałętającej się obsady dało nędzny obraz amerykańskiego aktorstwa.

Wyścig z czasem miał naprawdę spory potecjał, z którego wykorzystano zaledwie niewielki procent. Nie jest on może najlepszym filmem tego roku, ale zdecydowanie (mimo zalewu produkcji Sci-fi), pozostaje w pamięci. Andrew Niccol stworzył świat, który jest na tyle oryginalny, że przykuwa uwagę, choć losy głównego bohatera pozostawiają sporo do życzenia.

{youtubejw}ICFf9S5Rgz0{/youtubejw}

 Tytuł: Wyścig z czasem
Tytuł oryginalny: In Time
Reżyseria: Andrew Niccol
Scenariusz: Andrew Niccol
Czas trwania: 1 godz. 49 min.
Gatunek: thriller, romans, s-f
Premiera: 2 grudnia 2011 (Polska) 26 października 2011 (Świat)
Produkcja: USA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *