Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego 2011 została przyznana!

Znamy już nazwiska nagrodzonych w tegorocznej edycji.

 

Oto werdykt Jury Nagrody:wit-szostak-chocholy

Główną Nagrodę otrzymał Wit Szostak za powieść Chochoły
Złote Wyróżnienie przypadło Jackowi Dukajowi za powieść Linia oporu (ze zbioru Król Bólu)
Srebrnym Wyróżnieniem uhonorowano Marka Huberatha za powieść Vatran Auraio

Powyższe dzieła wybrało Jury złożone z literaturoznawców w składzie (w porządku alfabetycznym): dr Dariusz Brzostek, dr hab. Anna Gemra, dr hab. Wojciech Kajtoch, dr Mariusz Maciej Leś, dr Adam Mazurkiewicz, dr Iwona Pięta, dr Edyta Rudolf,dukaj krol bolu prof. Antoni Smuszkiewicz (Przewodniczący) i dr Jerzy Szeja.

W głosowaniu wstępnym wyłaniającym nominacje wzięło udział 53 zaproszonych opiniotwórczych czytelników (Elektorów).

Oprócz nagrodzonych dzieł, do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego nominowane były następujące powieści, wymienione w kolejności wg oceny Jury:

Wieczny Grunwald Szczepana Twardocha
Czarny horyzont Tomasza Kołodziejczaka
Mosty wszechzieleni Wawrzyńca Podrzuckiego

Uroczyste ogłoszenie laureatów Nagrody odbyło się 18 października 2011 roku w Domu Literatury w Warszawie. Podczas sesji literackiej juror dr Jerzy Szeja przedstawił nagrodzone dzieła oraz ich twórców. Odczytano fragmenty wyróżnionych utworów.

Laureatom  zostaną wręczone imienne statuetki i dyplomy podczas galowej imprezy dn. 12 listopada 2011 r., która odbędzie się podczas konwentu Falkon w Lublinie.

O Nagrodzie:

W roku 2011 miała miejsce 4. edycja Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Nagroda przyznawana jest za dzieła utrzymane w konwencji fantastyki, opublikowane w roku poprzednim. Jest to w dziedzinie fantastyki pierwsza i jak dotychczas w Polsce jedyna nagroda literacka, przyznawana przez profesjonalistów (literaturoznawców i naukowców), pozostałe są plebiscytowe. Nagroda objęta jest patronatami m. in. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Fundacji Kultury.

Więcej informacji o Nagrodzie znajduje się na stronach: http://zimniak.art.pl/n/ i http://www.nagroda-zulawskiego.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *