brama_wezyra

Wojska hiszpańskie ponoszą sromotną klęskę na Dżerbie. Luis Monroy zostaje pojmany przez Turków i trafia do niewoli. Dzięki niezwykłemu talentowi muzycznemu cudem unika śmierci i trafia na dwór gubernatora, razem z nim udaje się do Stambułu. Stolica Imperium Ottomańskiego staje się jego nowym domem i miejscem, które odmieni jego życie oraz zmieni pojmowanie świata. Młody szlachcic przechodzi na Islam i rozpoczyna niebezpieczną grę, w której stawką jest jego życie – zostaje szpiegiem chrześcijańskiego króla. Jego działalność będzie miała ogromny wpływ na przyszłe wydarzenia, szczególnie zwycięstwo hiszpańskiej floty nad Turkami i panowanie na Morzu Śródziemnym.

„Brama Wezyra”, to drugi tom niezwykłej „Sagi Monroy” opowiadającej o barwnych kolejach życia hiszpańskiego szlachcica, Luisa Monroya de Villalobos. W wyniku przegranej bitwy zostaje wzięty w jasyr i musi odnaleźć się w całkiem nowym otoczeniu, znacząco różniącym się od tego, do czego dotąd był przyzwyczajony. Razem z głównym bohaterem krok po kroku odkrywamy bogate i malownicze oblicze Turcji. Poznajemy to jak wyglądało w tamtych czasach życie zarówno zwykłych mieszkańców, jak i niewolników; muzłumanów, jak i przedstawicieli innych wyznań. Autor pozwala nam poznać niezwykły świat kultury, tradycji i religijnych obyczajów związanych z Islamem. Adalid pokazuje Turcję taką, jaką wtedy była, z jej wszystkimi wadami i zaletami, dzięki czemu obraz ten jest dużo pełniejszy i subtelniejszy, a co za tym idzie inny od tego, czego byśmy oczekiwali. Dla wielu z nas będzie to coś całkiem nieznanego, a nawet szokującego na swój sposób.

Luis brutalnie przekonuje się, że bycie rycerzem, a do tego szpiegiem, to trudny kawałek chleba. Wszystko, czego jest świadkiem i uczestnikiem nijak ma się do tego, o czym śpiewają w swych dziełach bardowie i co można znaleźć w rycerskich opowieściach.  Monroy dorasta, nowa sytuacja, w której się znalazł wymaga od niego elastyczności i wielu wyrzeczeń, jak również ogromnego poświęcenia, jakim jest przejście na Islam. Wszystko to kształtuje go i wpływa na jego przyszłe czyny, oraz zmienia postrzeganie samego siebie i świata, w jakim przyszło mu żyć.

W drugim tomie swej sagi Adalid przedstawia całą historię w dużo bardziej dynamiczny sposób. Pierwszy tom skupiał się przede wszystkim na szczegółowym opisaniu życia i dojrzewania głównego bohatera, przedstawieniu jego osoby i tego, do czego dążył. „Brama…” to historia dużo bardziej zwięzła i delikatna. Mamy konkretny cel, do którego zrealizowania dąży młody szlachcic i zadanie, które ma do wypełnienia. Sugestywne i wiarygodne opisy idealnie oddają klimat tamtych czasów, charakter tureckiego miasta i tego jak funkcjonuje. Wątki miłosne, szpiegowskie i sensacyjno-przygodowe przeplatają się ze sobą i tworzą fascynującą oraz pełną wartkiej akcji i napięcia fabułę. Po raz kolejny autor udowadnia swój talent, w sposób bardzo dobry oddał realia historyczne panujące w tamtym okresie, dzięki czemu zarówno bohaterowie jak i miejsca, w których się poruszamy są realistyczne, wyraziste i – co ważne – interesujące.

Adalid, kontynuując przygody Luisa Monroya, oddaje w nasze ręce ciekawą i niezwykle zajmującą opowieść. „Brama wezyra”, to pozycja, którą czyta się błyskawicznie, nie tylko dzięki prostemu i zrozumiałemu językowi, ale przede wszystkim dzięki poruszanemu tematowi. Niektórzy twierdzą, że powieści historyczne powoli tracą na popularności. Nic bardziej mylnego, „Saga Monroy” udowadnia, że gatunek ten ma się bardzo dobrze.

Wydawnictwo: Bellona
Tłumaczenie: Agata Ciastek
Miejsce wydania: Warszawa
Liczba stron: 528
Format: 135×195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788311120112
Wydanie: I
Data wydania: marzec 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *