Brama wezyraLuis María Monroy nie ma szczęścia, oj nie. Jego marzenia zderzyły się z brutalną rzeczywistością. Teraz, w drugiej części tego niesamowitego cyklu opartego na kanwie historycznej, przyjdzie mu ponownie zmierzyć się z prozą życia.

Już podczas pierwszych poważnych działań wojennych Monroy dostał się do niewoli. Teraz zostaje uwięziony przez Saracenów. Nauczony doświadczeniem, będzie próbował wydostać się z niewoli lub chociaż nieco ją złagodzić. Okazuje się, że jego talenty muzyczno – poetyckie, zapewnią mu przychylność, a przejście na wiarę muzułmańską znacznie poprawi jego los. Jednak Luis nie zapomina komu naprawdę służy. Zaczyna się niebezpieczna gra szpiegowska, której wynik może okazać się dla naszego bohatera zabójczy.


Luis Maria Monroy zdecydowanie się zmienił: dorósł, dojrzał i stał się dużo mniej naiwny. Nasz bohater nie snuje już romantycznych wizji, w których rycerze pokonują bez problemu swoich wrogów. Wie już jak wiele krwi, potu i umiejętności wymaga walka. Jednak nie zniszczyło to całkowicie jego wizji świata.

Jesus Sanchez Adalid przemyca w powieści przygodowej prawdy historyczne. Podkreśla zmiany jakie zachodziły w ówczesnym świecie, zestawia eposy rycerskie z niezbyt elegancką konkwistą, pokazuje nie tylko miłość dworską, ale także okrucieństwa wojny. Nie obędzie się także bez niewoli. Autor szczególną uwagę zwraca na los osób wziętych do niewoli, które przeszły na wiarę muzułmańską. Większość z nich zrobiła to by ocaleć, polepszyć swój los, zakończyć niewolę czy też rozpocząć nowe życie w tych warunkach. Jednak przez „swoich” postrzegani są jako renegaci. Czy jeżeli wrócą na dotychczasową stronę, zostaną straceni?

Jednocześnie autor w pełni opisał kulturę i zwyczajne życie jakie miało wówczas miejsce po stronie Tureckiej. Dowiemy się jak żyli, bawili się, spędzali czas Turcy. Czytelnicy przyjrzą się również życiu pojmanych w jasyr. Zobaczymy różnicę pomiędzy tymi, którzy przyjęli nową wiarę, a tymi którzy zostali przy swojej.

Już wkrótce dowiemy się jak zakończy się przygoda Luisa Marii Monroya w tomie „Rycerz z Alcantary”

Wydawca: Bellona
EAN 9788311120112
Tłumaczenie: Agata Ciastek
528 stron
format 135×195 mm
oprawa miękka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *