Królowie przeklęciHistoria jest źródłem wielu niesamowitych zdarzeń. Pisze pasjonujące opowieści, których nie stworzyliby w swych głowach najlepsi pisarze. Dlatego też stała się nieocenioną inspiracją dla wielu autorów. Podobnie postąpił Maurice Druon tworząc na kanwie autentycznych zdarzeń fascynujący cykl siedmiu powieści „Królowie przeklęci”, który otwiera „Król z żelaza”.
Rzecz ma miejsce we Francji, jest również kilka scen z  Anglii. Filip IV zwany Pięknym twardą ręką rządzi Francją. Właśnie kończy się siedmioletni proces Templariuszy. Władza Filipa zdaje się być nieograniczona i sięgać aż po granice z Rosją. Boją się go możni, sądy orzekają tylko wyroki zgodne z jego wolą, nawet Papież jest mu całkowicie posłuszny. W trosce o swój kraj Filip zapomina o poddanych nakładając kolejne podatki, łupiąc majątki, a także fałszując monety. Dzięki tym zabiegom włada krajem potężnym i bogatym. Jego trzech synów gwarantuje przyszłość dynastii, a jego córka Izabella zasiada na tronie Anglii. Wszystko wydaje się iść ku dobremu. Jednak źle dzieje się w rodzinie królewskiej. Robert d’Artois podejrzewa, że małżonki królewskie nie są wierne swym mężom, a taki skandal może zachwiać posadami królestwa.


Maurice Druon stworzył niesamowitą opowieść historyczną, przejmującą i pełną faktów. Autor  w oparciu o różnego rodzaju źródła przywrócił do życia dwór Francuski. Postacie o jakich pisze istniały realnie i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że wysławiały się i zachowywały dokładnie tak, jak Druon przedstawił to na kartach swojej powieści. Nic dziwnego, skoro Maurice Druon nie tylko był miłośnikiem historii, ale również politykiem. Intrygi, knowania i różnego rodzaju spiski były zatem dla niego czymś całkowicie zrozumiałym. Autor po mistrzowsku oddał charaktery i emocje poszczególnych postaci. Królowa Izabela doskonale prezentuje sobą silnego Władcę, który ponad własne potrzeby przedkłada dobro kraju i honor rodziny. Również Filip Piękny zdaje się być osobą z krwi i kości, przechadzającą się pomiędzy poddanymi, by poznać ich zdanie na temat podejmowanych przez siebie decyzji. Niezwykle przesiąknięte pewnym mistycyzmem religijnym są sceny z Jakubem de Molay. Również egzekucja Wielkiego Mistrza Templariuszy jest wydarzeniem na wskroś poruszającym.

Warto zwrócić uwagę na rodzaj wydania. Książka jest w formie kieszonkowej, jednak ze sztywną okładką ozdobioną stylową grafiką. Śnieżnobiałe strony nie są klejone, a zszyte, co zapewnia książce dłuższy okres trwałości. I wszystko to za niezbyt wygórowaną cenę. Osoby interesujące się historią i spiskami dworskimi powinny koniecznie zapoznać się z międzynarodowym bestsellerem. Dzieło Maurice Druona sprawia, że historia Francji staje się całkowicie przystępna, a także porywająca o wiele bardziej niż nudny wykład.

Czytając książkę „Królowie Przeklęci: Król z żelaza” jedynym minusem wydaje się być nieposiadanie kolejnych tomów powieści. Docierając do ostatniej karty pragnęłam bowiem dowiedzieć się jak potoczą się dalsze losy dzieci Filipa IV i samej Francji. Dlatego też z utęsknieniem czekać będę aż do moich rąk trafi drugi tom cyklu „Królowie Przeklęci: zamordowana królowa”.

Tytuł: Królowie przeklęci. Tom 1. Król z żelaza
Autor: Maurice Druon
Data wydania: wrzesień 2010
Wydawca: Otwarte
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7515-116-9
EAN: 9788375151169
Wymiary: 12×17.5 cm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *