Zapraszamy do zapoznania się z premierami tygodnia!

Zaginiona (od 30 marca)

Zaginiona to amerykański thriller złotego dziecka brazylijskiej kinematografii Heitora Dhalii z jedną z najpopularniejszych młodych aktorek świata – Amandą Seyfried (Mamma Mia, Wyścig z czasem). Scenariusz do obrazu napisał Allison Burnett, a muzykę skomponował David Buckley.

Gdy siostra Jill ginie bez śladu, zrozpaczona dziewczyna jest przekonana, że porwał ją psychopata, którego ofiarą sama padła dwa lata wcześniej. Policja nie podziela jej obaw, podejrzewając Jill o zbyt bujną wyobraźnią lub zaburzenia osobowości. Zdeterminowana, a wkrótce też poszukiwana przez detektywów, Jill postanawia na własną rękę zdemaskować szaleńca, który sprytnie zaciera za sobą ślady.

Zwiastun thrillera Zaginiona, wyprodukowanego przez twórców popularnej serii Underworld, towarzyszył amerykańskiej premierze ostatniej części Sagi Zmierzch, wywołując entuzjastyczne reakcje młodej publiczności i liczne skojarzenia z psycho-thrillerem wszech czasów Milczenie owiec.

U boku Amandy Seyfried wystąpili: gwiazda serialu Dexter Jennifer Carpenter i Wes Bentley – laureat nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych i nominacji do BAFTA za kreację w oscarowym American Beauty, a także: Sebastian Stan, Katherine Moennig, Michael Paré, Emily Wickersham, Socratis Otto.

Nikt jej nie wierzy. Nic jej nie powstrzyma.

{youtube}jcvU16Xghcc{/youtube}

Tytuł polski: Zaginiona
Tytuł oryginału: Gone
Reżyseria: Heitor Dhalia
Scenariusz: Allison Burnett
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 30 marca 2012
Gatunek: dramat, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 94 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

wyspa-skazancowWyspa skazańców (od 30 marca)

Wyspa skazańców (norweski tytuł: Kongen av Bastøy) to norweski dramat z 2010 roku w reżyserii Mariusa Horsta. Polska premiera nastąpiła w 2012 roku za sprawą dystrybutora Alter Ego Pictures. Scenariusz obrazu napisał Dennis Magnusson, zaś muzykę skomponował Johan Söderqvist. Produkcją zajęła się Karin Julsrud.

Akcja rozgrywa się w Norwegii na początku XX wieku. Miejsce akcji to odizolowana od świata wyspa Bastøy, na której działa ośrodek poprawczy dla nastoletnich chłopców. Bastøy to istne piekło i obóz pracy, gdzie panuje sadystyczny reżim i nie obowiązuje żaden kodeks praw. Metody wychowawcze stosowane przez opiekunów polegają na psychicznej i fizycznej przemocy. W ramach resocjalizacji chłopcy zmuszani są także do wykonywania ciężkiej fizycznej pracy w nieludzkich warunkach.

Na wyspę trafia niepokorny, zbuntowany 17-letni Erling (Benjamin Helstad), niesłusznie skazany za morderstwo. Od samego początku chłopak ma jeden cel – za wszelką cenę uciec. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że jego planu nie da się zrealizować. W pojedynkę ma nikłe szanse, musi zjednać sobie innych współwięźniów. W końcu swoją postawą zaraża innych i dochodzi do zbiorowego buntu. Wszyscy stoczą walkę o wolność i godność, która zmieni ich życie na zawsze.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Stellan Skarsgård jako Håkon, Benjamin Helstad – Erling „C19”, Trond Nilssen – Olav „C1”, Kristoffer Joner – Braaten, Ellen Dorrit Petersen – Astrid, Magnus Langlete – Ivar „C5”.

{youtube}e8wGvoMOizw{/youtube}

Tytuł polski: Wyspa skazańców
Tytuł oryginału: Kongen av Bastoy
Reżyseria: Marius Holst
Scenariusz: Eric Schmidt, Dennis Magnusson
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 30 marca 2012
Gatunek: akcji, dramat
Kraje produkcji: Francja, Norwegia, Polska, Szwecja
Czas trwania: 116 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

gniew-tytanowGniew tytanów (od 30 marca)

Gniew tytanów to kontynuacja Starcia tytanów. Ten film fantasy z 2012 roku wyreżyserował Jonathan Liebesman. Scenariusz napisali Greg Berlangi, David Leslie Johnson i Dan Mazeru. Autorami zdjęć są Dan Mazeru i David Leslie Johnson. Muzykę do filmu skomponował Javier Navarrete. Film został nakręcony w technologii 3D.

Pierwsza część była remake’iem filmu z 1981 roku pod tytułem Zmierzch tytanów. Fabuła obu części oparta jest na micie greckim o Perseuszu, synu najważniejszego greckiego boga, czyli Zeusa.

Gniew tytanów ukazuje dalsze losy Perseusza (Sam Worthington), który próbuje prowadzić spokojne życie samotnego ojca 10-letniego Heliusa, z dala od walki pomiędzy bogami a tytanami. Kiedy jednak Ares z Kronosem pojmują ojca Prometeusza, Zeusa (Liam Nelson), ten rusza z odsieczą. Hades (Ralph Fiennes ) najwyraźniej nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Na ziemi rozpęta się piekło.

W filmie ponownie zagrali Liam Neeson, Sam Worthington, Bill Nighy i Ralph Fiennes. Towarzyszyć im będzie Rosamund Pike, Danny Huston, Édgar Ramírez i Toby Kebbell.

Feel The Wrath – poczuj gniew.

{youtube}zsBqw1ct3ms{/youtube}

Tytuł polski: Gniew tytanów
Tytuł oryginału: Wrath of the Titans
Reżyseria: Jonathan Liebesman
Scenariusz: David Johnson, Steven Knight, Dan Mazeau
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 30 marca 2012
Gatunek: akcji, fantasy, przygodowy
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 99 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

dokad-terazDokąd teraz? (od 30 marca)

Nadine Labaki, autorka kobiecego hitu o przyjaciółkach z Bejrutu pt. Karmel znów postawiła na kino kobiece.

Bohaterkami jej filmu pt. Dokąd teraz? są Takla, Yvonne i Amale, które żyją razem ze swoimi rodzinami w niewielkiej libańskiej wiosce. Kiedy w ich kraju wybucha wojna domowa, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Choć dzieli je religia i zwyczaje, mają wspólny cel – okiełznać męski testosteron, przynajmniej na lokalną skalę. Ukraińskie prostytutki, ciasto z haszyszem, boska ingerencja – kobieca wyobraźnia podsunie im zaskakujące rozwiązania…

Dokąd teraz? to ciepła i zabawna opowieść o tym, że na każdy męski konflikt, można znaleźć kobiecy sposób.

Nadine Labaki jest autorką scenariusza, reżyserką oraz odtwórczynią roli głównej. Film podbił serca widzów na światowych festiwalach. Otrzymał nagrodę publiczności na festiwalach w San Sebastián, Toronto i Oslo.

{youtube}DmrmVBnHykk{/youtube}

Tytuł polski: Dokąd teraz?
Tytuł oryginału: Et maintenant, on va ou?
Tytuł międzynarodowy: Where do we go now?
Reżyseria: Nadine Labaki
Scenariusz: Nadine Labaki, Jihad Hojeily, Rodney El Haddad
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 30 marca 2012
Gatunek: dramat, komedia
Kraje produkcji: Francja, Liban, Włochy
Czas trwania: 110 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

skowytSkowyt (od 30 marca)

James Franco portretuje młodego Allena Ginsberga, poetę i lidera pokolenia bitników.

Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła: wiersza Skowyt.

W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy Skowytu. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozprowadzania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy – przejawem ekspresji twórczej. Postępowanie przybiera coraz to różne formy od groteskowej po prawdziwie poruszającą w miarę przesłuchań kolejnych świadków.

Film jest jednocześnie portretem artysty-renegata, który przełamywał bariery, by znaleźć odkupienie i miłość oraz pobudzającą wyobraźnię „przejażdżką” po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

{youtube}BwbJAxpz1O4{/youtube}

Tytuł polski: Skowyt
Tytuł oryginału: Howl
Reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Scenarzysta: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 30 marca 2012
Gatunek: biograficzny, dramat
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 90 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

mariekeMarieke, Marieke (od 30 marca)

Marieke chce żyć własnym życiem. Ale jak ma to osiągnąć, jeśli miłość została jej odebrana? W ramionach starszych mężczyzn poszukuje siły by stanąć twarzą w twarz z przeszłością i wreszcie samą sobą.

Marieke ma 20 lat. Mieszka z matką Jeanie, kobietą, która zamknęła się w sobie po śmierci męża. Na co dzień Marieke pracuje w fabryce czekoladek. Nocami ucieka w ramiona dużo starszych mężczyzn. Z nimi czuje się silna, szczęśliwa i wolna.

Nagłe pojawienie się Jakoba, dawnego przyjaciele jej ojca i wydawcy jego książek, burzy pozorny spokój dziewczyny. Matka robi wszystko co w jej mocy, aby spotkanie Jakoba i Marieke nigdy nie doszło do skutku. Boi się, że skrywane przez lata tajemnice, zostaną odkryte.

Marieke zakochuje się w Jakobie, ale zdewastowana prawdą o śmierci ojca, pogrąża się w rozpaczy. Czy znajdzie w sobie siłę by zaakceptować prawdę i zacząć życie na nowo?

{youtube}Z1cjCLX0Yak{/youtube}

Tytuł oryginału: Marieke, Marieke
Reżyseria: Sophie Schoukens
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 30 marca 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Niemcy
Czas trwania: 85 min
Przedział wiekowy: od b/o lat

kon-turynskiKoń turyński (od 30 marca)

Koń turyński to węgierski dramat z 2011 roku (zrealizowany w koprodukcji z Francją, Niemcami, Szwajcarią i USA) w reżyserii Béla Tarry. Autorem scenariusza jest autor Szatańskiego tanga – László Krasznahorkai. Muzykę skomponował Mihály Vig. Producentami filmu są: Gábor Téni, Martin Hagemann, Juliette Lepoutre, Marie-Pierre Macia, Ruth Waldburger.

Prawdopodobnie to ostatni film Tarry. Reżyser twierdzi, że powiedział już w kinie wszystko, co chciał. Film jest medytacją nad agonią świata, utrzymany jest w mrocznej atmosferze powolnego rozpadu. Punktem wyjścia Konia turyńskiego jest anegdota o Fryderyku Nietzschem, który w 1889 roku pochylił się nad losem konia bitego przez chłopa przy drodze. Filozof obejmuje zwierzę za szyję i płacząc, popada w obłęd, który na zawsze oddzieli go od świata.

W swym dziele Tarr zawarł wszystko, co zawsze składało się na jego charakterystyczny styl: niechęć do słów, czarno-biały obraz, powolne tempo. Każdy element jest tu skrajnie minimalistyczny. Akcja rozgrywa się w ciągu sześciu dni w ciemnej, wiejskiej chacie, a całość układa się w spójną, przytłaczającą wizję końca świata.

Obraz był prezentowany w Konkursie Głównym 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie otrzymał Wielką Nagrodę Jury. Był także nominowany do Europejskich Nagród Filmowych oraz Satelitów.

{youtube}hW8vfd_ISUY{/youtube}

Tytuł polski: Koń Turyński
Tytuł oryginału: A Torinoi lo
Tytuł międzynarodowy: The Turin Horse
Reżyseria: Béla Tarr
Scenariusz: Béla Tarr, László Krasznahorkai
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 30 marca 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA, Węgry
Czas trwania: 146 min
Przedział wiekowy: od b/o lat

Źródła: materiały dystrybutorów

Opublikowano w Film