Broń biała fascynuje od zawsze; wielozadaniowa, nie zacina się, nigdy nie zabraknie jej kul. Na terenach Rzeczypospolitej wyjątkowym sentymentem można darzyć szablę. Wszak to właśnie tą bronią Sienkiewiczowski bohater – Pan Wołodyjowski – usiekał Szwedów, a nawet Kmicica – który to ponoć władał nią jak cepem. Choć używamy broni palnej i biologicznej, to szabla wciąż jest obecna w formacjach mundurowych. Szabla to symbol szlachectwa, pozycji społecznej, naszej militarnej potęgi, dawnej świetności, nieodłączny element paradny. To właśnie jej Włodzimierz Kwaśniewicz przygląda się bliżej, w „Dziejach szabli w Polsce”.
To, że szabla jest Polakom bliska jest oczywiste. Jednak dla osób, którym nie wydaje się to tak jasne nadmienię, że recenzowana przeze mnie pozycja doczekała się właśnie czwartego wydania – pierwsze ukazało się pod odmiennym tytułem „Pięć wieków polskiej szabli” – co jednoznacznie dowodzi jak popularne i jak głęboko jest w nas zakorzenione umiłowanie do chociażby wspomnienia dawnych zacnych czasów, jakie symbolizuje. Duma husarii używana jeszcze w na początku II Wojny Światowej jest także symbolem patriotyzmu, dumy narodowej i oporu wobec najeźdźcy.
Z książki Kwaśniewicza dowiecie się wszystkiego, co chcielibyście o szabli wiedzieć. Będzie zatem o jej historii i skąd się na naszych terenach wzięła. Nie zabraknie szkiców ornamentyki głowni, z rozróżnieniem jej rodzajów. Jest także masa kolorowych zdjęć szabli polskich z różnych okresów i regionów Rzeczypospolitej. Są tu rodzaje głowni, opisy poszczególnych elementów oraz podkreślenie różnic pomiędzy wersją żołnierską, oficerską i luksusową.
Autor pisze stylem raczej akademickim. Miejscami ilość informacji może być nieco przytłaczająca. Zupełnie jakby Włodzimierz Kwaśniewicz obawiał się, że nie zdąży przekazać czytelnikowi całej swojej wiedzy. Ale jest to jedyny mankament tej wspaniałej pozycji. Nie brakuje załączników, bibliografii oraz szczegółowego spisu ilustracji. Bardzo wygodne jest zestawienie wzorów szabel obcych w Polsce w XIX i XX wieku. Jest tutaj zaznaczony rodzaj szabli, kraj jej pochodzenia oraz określenie kto i kiedy danych modeli używał.
„Dzieje szabli w Polsce” to niewątpliwie gratka tak dla historyków jak i dla miłośników broni siecznej. Przyzwyczajeni do raczej nielicznych rodzajów tej broni, możemy znacznie poszerzyć swoją wiedzę i w pełni docenić ten jakże istotny element polskiego uzbrojenia, jaki sprawdzał się na przestrzeni wieków.
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 240
Format: 17 x 24 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788311120150
Data wydania: 2011
Cena detaliczna: 37,00 zł