Szepty zgładzonych to antologia opowiadań napisanych przez fanów projektu Uniwersum Metro 2033 i autora całego zamieszania – Dimitry Glukhovskyego. Ośmioro autorów i ich opowiadania zostało wytypowanych przez czytelników jako te najlepsze. Wydawnictwo Insignis postanowiło wydać je drukiem.

Tego jeszcze nie było. Wydana drukiem antologia opowiadań postapokaliptycznych, którego wyboru dokonali czytelnicy. Uniwersum Metro 2033 to projekt, wokół którego zrzeszeni są fani twórczości Dimitry Glukhovskyego. Fanom jego książek dano już szansę napisania swych własnych opowiadań inspirowanych między innymi posapokaliptycznym światem wykreowanym przez Glukhovskyego. Opowiadania te były dostępne w formie ebooka. Podczas drugiego konkursu zorganizowanego przez wydawnictwo Insignis i portalu Uniwersum Metro 2033 trzynaście najelpszych opowiadań docenionych przez czytelników ukazało sie drukiem pod nazwą Szepty zgładzonych.
 
Przede wszystkim słowa uznania należą się wydawnictwu Insignis za taki ukłon w stronę fanów projektu Uniwersum Metro 2033. Z pewnością dla większości z ośmiu nagrodzonych pisarzy Szepty zgładzonych to pierwsza, większa publikacja, która ma szanse trafić do większego grona odbiorców. Kto wie, może dzięki niej autorzy zostaną zauważeni, a ich pisarska pasja będzie miała szanse nabrać rozpędu? 
 
Szepty zgładzonych są dodatkiem do kolejnego tomu z serii Uniwersum – Ciemne tunele autorstwa Siergieja Antonowa i sygnowane są jaka antologia amatorskiej twórczości miłośników postapokalipsy. Cóż, wydaje mi się, że skoro owi autorzy ukazali się drukiem, a ich twórczość nie jest na poziomie szkolnych opowiadań, to grzechem byłoby nazywać ich amatorami. Szepty zgładzonych to zbiór opowiadań pisarzy, którzy w różny sposób pochodzą do tematu apokalipsy i życia po końcu świata. 
 
Antologię rozpoczyna opowiadanie Piotra Jedlińskiego – Iteracja. W szeptach zgładzonych znajdziemy jeszcze dwa jego teksty – Pielgrzym i Demiurg. Jedliński bardziej skupia się na kondycji człowieka po upadku świata i jego wartości. Analizuje studium wzajemnych relacji, a może właśnie ich brak. Tam gdzie kończy się świat w sposób symboliczny umiera też człowiek. 
 
Bardzo interesującym opowiadaniem jest też Układanka oraz Dom ostatnich z nas Wojciecha Magiera. Metro, stalkerzy, wyjście na powierzchnie. Wszystko to daje jakiś ukryty sens, którego nie można pozostawić bez wyboru. 
 
Zwiad Ewy „Pani_Cogito” Malinowskiej utrzymany jest trochę w innym klimacie. Dobrze się czytało, ale zabrakło tam „tego czegoś”. Bardziej podobało mi się jej drugie opowiadanie Zagłada, w którym też w nietypowy sposób autorka podchodzi do tematu. 
 
Moim zdecydowanym faworytem jest opowiadanie Pejzaż z perspektywy nieba Tomasza Przyłuckiego. Bardzo ciekawy pomysł fabularny okraszony dobrze dobranymi cytatami z Biblii i nawiązaniami do twórczości Zdzisława Beksińskiego. Pejzaż z perspektywy nieba dosadnie pokazuje beznadziejność i pustkę świata po jego końcu. 
 
Malynosorezec prezentuje swoje dwa opowiadania – Stary las (godne polecenia) i kończące zbiór – Cóż zostało po jeżozwierzu, które jest po prostu idealnym zwieńczeniem Szeptu zgładzonych
 
Czwarty Tunel Pawła Naskręta najbardziej ze wszystkich opowiadań w antologii odnosiło się do Metra 2033, bo rzecz działa się właśnie w moskiewskich realiach. I cóż, mamy tutaj właśnie ciężki, duszny klimat metra. 
 
Gieroj Marka Pietrusewicza także należy do moich faworytów w zbiorze. Fabuła, pomysł, poprowadzenie historii, która ma wiele w sobie z Metra 2033, ale jednocześnie jest indywidualna i nowatorska. 
 
O tym co umiera ostatnie opowiada w swym tekście Komodo. Wraca do dogmatów które po apokalipsie mogły stracić na swym znaczeniu. 

Szepty zgładzonych to według mnie pełnoprawna antologia, a nie amatorski zbiór opowiadań. Teksty w niej zawarte są na różnym poziomie, ale jest to jakość dość wysoka. Teksty te przebiły się na tle sporej konkurencji, a to już o czymś świadczy. Zbiór wart przeczytania, nie tylko przez fanów Uniwersum Metro 2033. Każdy znajdzie w nim powszechne tematy, które po końcu znanego nam świata wybrzmiewają dobitniej. 
 
Tytuł: Szepty zgładzonych
Autorzy: Piotr Jedliński, Ewa „Pani_Cogito” Malinowska, Wojciech Magiera, Marek Pietrusewicz, Malynosorozec, Tomasz Przyłucki, Paweł Naskręt, Komodo 
Cykl: Uniwersum Metro 2033
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-63944-91-9
Gatunek: Postapokalipsa
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *