Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

"Polskie piekiełko. Życie prywatne elit uchodźstwa polskiego 1939–1945" S. Koper - zapowiedź

Już 10 maja nakładem Wydawnictwa Bellona ukaże się książka Polskie piekiełko. Życie prywatne elit uchodźstwa polskiego 1939–1945. Jej autor, Sławomir Koper, jest znany dzięki serii swoich książek poświęconych historii i anegdocie. Dotychczas wydał m. in. Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie, Życie prywatne elit Drugiej Rzeczpospolitej, Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczpospolitej, Kobiety w życiu Mickiewicza.

O książce:

Nowa książka Sławomira Kopra to pozycja poruszająca tematy pomijane w dotychczasowych publikacjach. Sprawy wstydliwe, rzucające cień na polską emigrację po klęsce wrześniowej: spory polityczne, rozgrywki personalne, bezwzględną walkę o władzę.

Eliminację z życia publicznego ludzi związanych z sanacją, chorobliwe rozliczenia z przeszłością, obozy internowania dla niewygodnych oficerów i polityków. Ambicje i brak zdecydowania generała Sikorskiego, żenujące obsesje jego podwładnych, konflikty wstrząsające polskim światem w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku.

Informacje zaskakujące, czasami wręcz nieprawdopodobne i bardzo odległe od stereotypowego postrzegania polskiej emigracji tego okresu. Ale autor znalazł też inne tematy. Nieprawdopodobne losy pięknej Krystyny Skarbek (ulubionej agentki Churchilla), obrazy z życia polskich bohaterów "Bitwy o Anglię", rozpad przyjaźni skamandrytów, tajemniczą postać Józefa Rettingera, kobiety w życiu generała Andersa czy zadziwiające przypadki byłego premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego. I dziwną grę hitlerowskiej Abwehry patronującej wyjazdowi z okupowanego kraju rodziny Sikorskiego i żony generała Sosnkowskiego. I to zapewne bez wiedzy samych zainteresowanych...

W książce miedzy innymi:

- skandaliczna sprawa rozliczeń za rządy sanacji i klęskę wrześniową,
- czy Sikorski był przed wrześniem 1939 roku agentem francuskim? Czy przekazał Czechom polskie plany inwazji na Zaolzie?
- dziwna sprawa ewakuacji z kraju: Heleny Sikorskiej, Zofii Leśniowskiej i Jadwigi Sosnkowskiej,
- kto zaszczuł Wieniawę na emigracji? Czy Piłsudczycy odpowiadają za jego śmierć?

Autor: Sławomir Koper
Tytuł: Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945
Wydawca: Bellona
EAN 9788311123014
Liczba stron: 440
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Data premiery: 10 maja 2012
Gatunek: historia, literatura faktu, biografia

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.