Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

"Lalka Williama" Charlotte Zolotow - zapowiedź

22 lutego ukaże się nowa książka skierowana do najmłodszych Lalka Williama, autorstwa Charlotte Zolotow. Książkę wydaje wydawnictwo Czarna Owieczka, które specjalizuje się w mądrych, poruszających wiele ważnych, współczesnych tematów lekturach dla dzieci.

Mój synek uwielbia tę książkę – dlatego zdecydowałam się ją dla Was przetłumaczyć. Czytaliśmy historię Williama chyba ze sto razy, a Staś ciągle chciał jeszcze i jeszcze.

Jest to opowieść o wrażliwym chłopcu, który bardzo chce mieć lalkę. Jego tata uważa jednak, że chłopak powinien się bawić zabawkami dla chłopców. Kupuje mu piłkę i  pociąg. Na szczęście William ma mądrą babcię. To dzięki niej ta historia ma szczęśliwe zakończenie.

Nie wiem jak to będzie z Wami, ale mi się wydaje, że historia Williama jest nie tylko dla chłopców, którzy chcą mieć lalki, a tata kupuje im inne rzeczy. To jest historia dla każdego, kto kiedyś czegoś bardzo pragnął, a inni tego nie rozumieli. Historia o marzeniu i o tym, że trzeba być upartym, żeby się spełniło. Zwłaszcza jeśli marzymy o czymś nietypowym. Na przykład, jeśli dziewczynka chce być kierowcą rajdowym. Albo budowniczym mostów. Albo jeśli chłopiec czuje, że chce w przyszłości pracować z dziećmi.

Mój synek kocha tę książeczkę i zawsze bardzo się martwi, gdy William nie dostaje tego, czego tak bardzo pragnie. Staś uważa, że to jest bardzo dziwne. Przecież tata go kocha, więc czemu nie szanuje jego marzeń?   I dlaczego inni chłopcy mu dokuczają?

Zastanówcie się, kto w tej książce jest dziwny. Kto powinien się zmienić? Czy William, który chce przytulać lalkę? Czy świat, który się upiera, że lalki są tylko dla dziewczynek? Czy tylko dziewczynki będą miały kiedyś dzieci?
William jest małym mężczyzną, który wie, że kiedyś będzie tatą. Wie, że to będzie w jego życiu ważne. Ważniejsze niż rzucanie piłką, pociągi, czy majsterkowanie. Czy nie ma racji?

Dla mnie i dla Stasia najciekawszy jest w tej historii upór chłopca. Jego wytrwałość. Nie daje się przekupić ani zastraszyć. Jest mu smutno, że tata i brat go nie rozumieją, a synek sąsiada dokucza. Ale nie rezygnuje. Bo on za lalką tęskni. On ją sobie wymarzył. William wie, czego chce i nie odpuszcza.

Życzę Wam, żebyście byli podobnie wytrwali i niezależni.

Agnieszka Graff
(ze wstępu do książki)

Tytuł: Lalka Williama
Autorka:  Charlotte Zolotow
Tłumaczenie: Agnieszka Graff
Ilustracje: Agnieszka Kierat
Wydanie: I
Liczba stron: 32
Data premiery: 22 lutego 2012
Format: 165X230
Oprawa: twarda
Wiek: 3+
ISBN: 978-83-63010-16-4
Gatunek: dla dzieci

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.