Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

"Dlaczego prawda jest piękna" Ian Stewart - zapowiedź

23 lutego, nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, ukaże się książka poświęcona wyjątkowemu zagadnieniu matematycznemu i ludziom, geniuszom, wybitnym matematykom, którzy się nim zajmowali. Dlaczego prawda jest taka piękna... to dzieło profesora matematyki, Iana Stewarta.

W początkach XIX w. Évariste Galois zrewolucjonizował matematykę. Stworzył język pozwalający opisać symetrię struktur matematycznych oraz jej konsekwencje.

Ten język, znany jako teoria grup, wykorzystuje dziś matematyka czysta i stosowana do opisu powstawania wzorców struktury w naturze. Symetria odgrywa także kluczową rolę w kwantowym świecie rzeczy bardzo małych i relatywistycznym świecie rzeczy bardzo dużych. Może się przyczynić do powstania długo poszukiwanej "teorii wszystkiego", matematycznej unifikacji tych dwóch gałęzi współczesnej fizyki. Wszystko to zapoczątkowało proste pytanie dotyczące rozwiązań równań matematycznych – poszukiwania w algebrze "nieznanej" liczby na podstawie kilku matematycznych wskazówek.

Światowej sławy matematyk Ian Stewart opowiada historię ekscentrycznych i niekiedy tragicznych geniuszy, dzięki którym symetria urosła do jednej z najważniejszych idei współczesnej nauki. Pokazuje, że głęboko w samym centrum teorii względności, mechaniki kwantowej i teorii strun leży ukryte pojęcie symetrii.

Ian Stewart – profesor matematyki na Uniwersytecie Warwick i członek The Royal Society. Prowadzi badania naukowe, a także jest znanym na całym świecie autorem książek popularyzujących matematykę.

Autor: Ian Stewart
Tytuł: Dlaczego prawda jest piękna. O symetrii w matematyce i fizyce
Tytuł oryginału: Why Beauty Is Truth: The History of Symmetry
Wydawca: Prószyński i S-ka
Data wydania: 23 lutego 2012
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-7839-049-7
Gatunek: popularnonaukowe

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.