Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

"Brzydula" Constance Briscoe - zapowiedź

16 lutego, nakładem wydawnictwa Bellona, ukaże się oparta na autobiograficznych wątkach powieść autorstwa Constance Briscoe, pt. Brzydula. Wbrew tytułowi książka ta nie ma nic wspólnego z popularnym serialem. Jest to rzecz dużo poważniejsza, opowiadająca o zmaganiu się z przeciwnościami losu i walką nie tylko o swoje marzenia, ale też o godność i życie. Walką tym bardziej poruszającą, że toczyć musi ją dziecko z wrogim światem dorosłych - swoich najbliższych.

Clare, gdyż takie przylgnęło do niej przezwisko, urodziła się w Anglii ,jako czwarte dziecko nieudanego małżeństwa imigrantów z Jamajki, które rozpadło się jeszcze przed jej poczęciem. Jej ojciec wygrał na loterii i zostawił matkę z dziećmi, odwiedzał jednak czasem swój stary dom: matka przekonywała go, by szedł z nią do łóżka, a kiedy zasypiał, szukała po jego kieszeniach pieniędzy. Clare podejrzewała, że została poczęta właśnie w trakcie jednej z podobnych wizyt. Nie mogąc znieść tytułowej "brzydoty" swojej córki oraz jej nocnego moczenia się, matka Clare znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Dla dziewczynki dom staje się miejscem do tego stopnia przerażającym, że zwraca się ona do opieki społecznej z zamiarem zamieszkania w sierocińcu, a gdy plan ten się nie udaje, wypija środek dezynfekujący. Dziecko żywi przy tym radosną nadzieję, że następnego dnia już się nie obudzi, gdyż wypity płyn ma zabijać zarazki, a matka nieraz jej powtarzała, że jest nie lepsza od bakterii...

Związek matki z nowym mężczyzną, przedstawionym czytelnikom jako Eastman, nie przynosi ulgi udręczonemu dziecku. Przeciwnie, mężczyzna ten przyłącza się do rozpoczętej przez matkę okrutnej gry, jako kolejny oprawca, znęcając się nad dziewczynką. W wieku trzynastu lat Clare zwraca się do sądu, by doprowadzić do zaprzestania tych nowych tortur. Zetknięcie z wymiarem sprawiedliwości nadaje jej życiu nowy sens: Clare zaczyna marzyć o karierze adwokackiej. Jej marzenia ugruntowują się podczas szkolnej wycieczki do Knightsbridge Courts. Spotyka tam mecenasa Michaela Mansfielda, który oferuje Clare pomocną dłoń w jej zamierzeniach, co opiekująca się klasą nauczycielka kwituje słowami: dobrze jest mieć marzenia, ale muszą być one realistyczne. Marz o czymś, co możesz osiągnąć, dzięki temu się nie rozczarujesz.

Wyzwolenie spod okrutnej władzy rodzicielskiej otrzymuje swój symboliczny wyraz w przybraniu przez Clare jej prawdziwego imienia, Constance. Obecnie Constance Briscoe jest cenioną adwokatką, a także sędziną. Była jedną z pierwszych czarnoskórych sędzin w Wielkiej Brytanii. Niniejsze wydanie książki zawiera również interesującą relację z procesu, który wytoczyła autorce jej matka twierdząc, iż zawarta w książce opowieść o znęcaniu się nad dzieckiem jest pomówieniem.

brzydula11O autorce:

Constance Briscoe

(ur. 18 maja 1957) urodziła się w rodzinie Jamajczyków, zamieszkałych w Wielkiej Brytanii od 1950 roku, jako czwarte z sześciorga dzieci.

Praca opiekunki w hospicjum pozwoliła jej na sfinansowanie studiów prawniczych na Uniwersytecie w Newcastle. Dziś jest znaną adwokatką. Została również jedną z pierwszych czarnoskórych sędzin w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się prawem karnym i nadużyciami finansowymi. Jest autorką książek Ugly i Beyond Ugly, w których opisuje swoje dramatyczne doświadczenia z dzieciństwa i kontakty z matką, znęcającą się nad nią fizycznie i psychicznie. Po ukazaniu się książki Ugly w 2006 roku, matka Constance – Carmen Briscoe-Mitchell, wytoczyła córce i wydawnictwu proces o zniesławienie.

Autorka: Constance Briscoe
Tytuł: Brzydula. Historia niekochanej
Format: 145x205 mm
Liczba stron: 472
Oprawa: miękka
Data premiery: 16 lutego 2012
EAN 9788311121911
Gatunek: powieść biograficzna

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.