Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

Nowy tom wierszy Wisławy Szymborskiej – w tym roku

Michał Rusinek, sekretarz zmarłej przed kilkoma dniami poetki, Wisławy Szymborskiej, poinformował, że jeszcze w tym roku, w ciągu kilku najbliższych miesięcy, ukaże się nowy tom jej wierszy. Zbiór będzie nosił tytuł Wystarczy, co początkowo miało być żartem:

- Zażartowała kiedyś, że ten tomik powinien się nazywać "Wystarczy", dziś to nie jest już śmieszne – mówił o poetce Rusinek.

W zbiorze znajdzie się prawdopodobnie, zamiast zwyczajowej liczby 20 wierszy, czternaście utworów napisanych przez poetkę przed śmiercią. Niestety Szymborska nie zdążyła ukończyć tomiku, stąd będzie on mniej obszerny, niż poprzednie jej książki poetyckie.

Michał Rusinek tak komentuje wydanie tomiku - Dzięki temu będziemy mogli jeszcze, że tak powiem, usłyszeć jej głos. W dużej części te wiersze były publikowane w prasie literackiej – i dodaje jeszcze - Mogę powiedzieć, że wśród nich pojawi się motyw, którego dawno nie było w twórczości Wisławy Szymborskiej: okupacji i wojny. Ten temat wrócił do niej kilka miesięcy temu. To wiersz o zburzonej Warszawie zatytułowany "Lustro" - mówi Rusinek.

Wisława Szymborska w całej historii swojej pracy twórczej miała zwyczaj bardzo długo, powoli pracować nad swoimi wierszami. Jej ostatni tomik Tutaj ukazał się w roku 2009, a poprzedni Dwukropek - w 2006.

Przed śmiercią Wisława Szymborska przekazała - za pośrednictwem Michała Rusinka - kilka swoich ostatnich wierszy zaprzyjaźnionym redakcjom. Jeden z nich pt. Do własnego wiersza opublikowała Gazeta Wyborcza w czwartek (2 lutego) w dzień po śmierci poetki.

Wisława Szymborska nie żyje.

Źródło: Culture.pl

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.