Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

"Cmentarz w Pradze" Umberto Eco - zapowiedź


Cmentarz w_pradze2 listopada na księgarskich półkach zagości najnowsza powieść wybitnego włoskiego pisarza i eseisty, Umberto Eco. Tym razem będzie to "Cmentarz w Pradze" - książka pełna niezwykłych tajemnic, intrygujących faktów i frapujących, autentycznych postaci. Książka wzbudziła wiele kontrowersji. We Włoszech ukazała się jeszcze w zeszłym roku, bijąc rekordy popularności. Uznano ją tam za najważniejszą premierę 2010 roku. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy sprzedano blisko 400 tysięcy egzemplarzy.

Cmentarz w Pradze to powieść kryminalno-szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Jej bohaterem  jest Simone Simonini, cyniczny fałszerz świadczący usługi wywiadom wielu krajów. Obsesyjny antysemita. Nienawidzi również jezuitów, masonów i... kobiet. Eco opisuje jego historię odwołując się do najlepszych wzorów XIX-wiecznej powieści przygodowej - mamy więc wartką akcję (fałszerstwa, spiski i zamachy), ciekawą intrygę o zaskakującym rozwiązaniu,  a wszystko opowiedziane barwnym, potoczystym językiem.

Umberto Eco przedstawia w powieści genezę okrytych złą sławą tzw. Protokołów Mędrców Syjonu, które stanowiły dla Hitlera jedno ze źródeł jego obłąkańczej idei zagłady Żydów i były elementem nazistowskiej propagandy. Kluczowym momentem "kariery" Simone’a Simoniniego jest bowiem właśnie sfabrykowanie, a następnie sprzedaż informacji na temat konspiracyjnego, nocnego spotkania rabinów na praskim cmentarzu żydowskim. W tych fałszywych dokumentach Simone zawiera całą swą nienawiść do Żydów, jednocześnie przypisując im zawiązanie spisku zmierzającego do przejęcia władzy nad światem.

Podczas jednego ze spotkań z prasą Umberto Eco stwierdził niegdyś, że bardziej niż w teorię wierzy w spiskową praktykę dziejów. To zdanie dobrze odzwierciedla klimat i zawartość książki. Poza literacką wizją powstania Protokołów Mędrców Syjonu poznajemy tu także wiele zdumiewających informacji o przedziwnych stowarzyszeniach, masonach, jezuitach, karbonariuszach, czy wreszcie o słynnych nawróceniach, które zwiodły nawet świętą Teresę z Lisieux. Nie ominą nas też szczegóły związane ze starożytnym miastem ukrytym na dnie Jeziora Genewskiego, które badał pewien polski archeolog. Godny zapamiętania jest także epizod z doktorem Freudem w roli głównej...

Eco podkreśla, że prócz głównego bohatera wszystkie postacie w książce są autentyczne. Ale kiedy dobrze się zastanowić – dodaje pisarz - także Simone Simonini, chociaż jest rezultatem kolażu, któremu przypisane zostały rzeczy, zrobione w rzeczywistości przez różne osoby, w pewnym sensie istniał. A wręcz, prawdę mówiąc, jest wciąż wśród nas.

Książkę w papierowej wersji będziemy mieć do wyboru w oprawie twardej z obwolutą lub w miękkiej oprawie broszurowej. Wydana zostanie także w wersji e – książki i audiobooka.

Cmentarz w Pradze ukazuje się 30 lat po Imieniu róży - debiutanckiej powieści profesora semiotyki.

Autor: Umberto Eco
Tytuł oryginalny: Il cimitero di Praga
Przekład: Krzysztof Żaboklicki
ISBN: 978-83-7392-359-1
Data wydania: 02-11-2011
Wymiary: 150x240 mm
Liczba stron: 504
Wydawnictwo: Noir sur Blanc, Oficyna Literacka
Gatunek: kryminał

Źródło: Noir.pl, Tokfm.pl

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.