Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

Loreena McKennitt - wśród celtyckich dźwięków

Loreena McKennitt to popularna na całym świecie kanadyjska piosenkarka i harfistka wykonująca muzykę celtycką, znana za sprawą swojego jasnego, doskonałego sopranu. Na całym świecie sprzedała ponad 14 milionów egzemplarzy swoich płyt.

McKennitt urodziła się 17 lutego 1957 roku w Morden w prowincji Manitoba w rodzinie irlandzko-szkockiej. Jej rodzice to Jack i Irene McKennitt. W roku 1981 przeprowadziła się do Stratford w Ontario, a w 1985 wydała swój pierwszy album pt. Elemental, który zawiera przede wszystkim tradycyjne utwory irlandzkie we własnej aranżacji i adaptacji artystki. Dźwiękowo różni się on od późniejszych albumów, które przyniosły McKennitt szerszą popularność: głosowi wokalistki towarzyszy przede wszystkim harfa oraz akompaniament syntezatora.

Jak podaje sama twórczyni w komentarzu dołączonym do płyty, album nagrany został w ciągu jednego tygodnia w stodole w południowym Ontario pośród pola słoneczników.

McKennitt zaczęła stopniowo zdobywać światową sławę dzięki kolejnym albumom, produkowanym i wydawanym przez jej własne wydawnictwo muzyczne, Quinlan Road.

Rok 1998 był dla Loreeny McKennitt bardzo trudny - narzeczony piosenkarki, Ronald Rees, utonął razem z dwoma innymi mężczyznami, w wyniku wypadku w Georgian Bay. Tylko jedno z trzech ciał zostało odnalezione. Piosenkarka jeszcze w tym samym roku stworzyła fundusz Cook-Rees Memorial Fund, by zapobiec podobnym tragediom w przyszłości i wydała album Live in Paris and Toronto zawierający nagrania z dwóch występów koncertowych. Wszystkie dochody ze sprzedaży tego albumu zostały przekazane funduszowi.

{youtube}4QpRCK1IbiE{/youtube}

McKennitt znana jest ze swoich adaptacji tradycyjnych celtyckich pieśni oraz z muzyki napisanej do wielu wierszy. Nadal mieszka w Stratford.

W sierpniu 2004 została odznaczona za całokształt dorobku muzycznego Orderem Kanady, najwyższym cywilnym odznaczeniem w Kanadzie.

W marcu 2012 Loreena wystąpiła wraz z ośmioosobowym zespołem w Sali Kongresowej w Warszawie oraz w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu na dwóch koncertach w ramach trasy "Celtic Footprints Tour".

Albumy:

Elemental (1985)
To Drive the Cold Winter Away (1987)
Parallel Dreams (1989)
The Visit (1991)
The Mask and Mirror (1994)
The Book of Secrets (1997)
Live in Paris and Toronto (1999)
An Ancient Muse (2006)
Nights from the Alhambra (2007)
A Midwinter Night's Dream (2008)
The Wind That Shakes the Barley (2010)
Troubadours On the Rhine (2012)

news-loreena-mckennitt-concert

Źródło: Wikipedia.org

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.