Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

"Wojenna narzeczona", Alyson Richman - recenzja

Wojenna narzeczona to piękna historia miłości jaka połączyła Josefa i Lenkę. Ich szczęście przerywa jednak wojna. Rozłączeni, muszą pokonać wiele przeszkód, by móc znów cieszyć się swoją obecnością. Jak przebiegało ich życie wśród wojennej zawieruchy i dojmującej tęsknoty?

Historie z wojną w tle zawsze mocno dotykają nasze serca. Ogrom przemocy, cierpienia i śmierci porusza, a tragiczne losy ludzi mówią nam jedno - żeby uniknąć podobnych konfliktów zbrojnych. A druga wojna światowa wstrząsnęła światem chyba w największym stopniu. Wszystko za sprawą obozów zagłady. I po ten wątek sięga Alysin Richman w najnowszej książce pt. Wojenna narzeczona.

Koszmarny plan zagłady Żydów stworzony przez Hitlera, przyniósł śmierć milionom ludzi. Ginęli nie tylko przedstawiciele tej narodowości, ale i ci, którzy próbowali im pomóc. Traktowani gorzej niż zwierzęta, osadzeni w obozach, powoli tracili resztki człowieczeństwa. I trudno się temu dziwić. W Wojennej narzeczonej autorka w pewnym stopniu oszczędza nam drastycznych widoków. Ujmuje jednak czymś innym. Jej historia chwyta za serce bo dzięki niej uświadamiamy sobie, jak pozbawiano ludzi szczęścia, miłości, wolności.

Lenka dopiero zaczyna studia na praskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przed nią całe życie, czas na miłość, rodzinę, szczęście i spełnienie marzeń. Dziewczyna niemal nie rozstaje się z przyrządami do malowania, a jej artystyczny zmysł każe jej widzieć świat nieco inaczej. Dzięki koleżance ze studiów poznaje jej brata - Josefa. Chłopak ujmuje Lenkę nie tylko wyglądem, ale i osobowością. Nieśmiałe uczucie, szybko przeradza się w pełną oddania miłość. Miłość jeszcze nieskażoną cierpieniem. Wkrótce bowiem świat staje w obliczu niemieckiego zagrożenia. Czescy Żydzi szybko zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że niedługo przyjdzie im zginąć. Plany Hitlera nie pozostawiają żadnych złudzeń. Kto tylko może, stara się wyemigrować do odległych Stanów Zjednoczonych. Taki plan ma też rodzina Josefa. Chłopak pragnie zabrać ze sobą Lenką, ale ta nie ma zamiaru pozostawiać swojej rodziny. Także wzięty w pośpiechu ślub nie zmienia postanowienia dziewczyny. Nad młodymi wisi nie tylko groźba rozstania, ale i śmierci. Josef wyjeżdża, pragnąc ściągnąć do Ameryki rodzinę Lenki. Ona sama zostaje w opustoszonej, pełnej strachu Pradze. W końcu krótkotrwały raj zamienia się w istne piekło...

Wojenna narzeczona to opis świata widzianego oczami Lenki i Josefa. Każde z nich dochodzi tu do głosu i każde porusza swoją historią. Życie po wojnie nigdy nie wróciło do normalności. Rozłąka, brak informacji i przekonanie, że ukochana osoba nie żyje, kazało zapomnieć im o wspólnej przeszłości. Josef i Lenka zaczęli nowe życie. Ale w ich sercach na zawsze obecne było to pierwsze, idealne uczucie, tak bezlitośnie przerwane przez wojnę.

Alyson Richman ukazuje nam życie w jednym z niemieckich obozów. Lenka i jej rodzina trafiają do Terezina. Dziewczyna, ze względu na talent artystyczny, otrzymuje stosunkowo lekką pracę przy malowaniu widokówek i kopiowaniu znanych obrazów. Dzięki temu ma szansę na przeżycie. Ale i tak Lenka doświadcza wiele cierpienia, obserwując otaczających ją ludzi. Jest świadkiem wielu rodzinnych tragedii, chorób, wzajemnej nienawiści a także śmierci. Wydarzenia z okresu obozu już nigdy nie pozwolą jej zapomnieć, do czego może posunąć się człowiek w imię bezsensownej ideologii.

Wojenna narzeczona to jednak głównie historia tragicznej miłości. Przerwane wojną uczucie nie jest jednak w stanie wygasnąć, nawet po upływie kilkudziesięciu lat. Lence i Josefowi w końcu przyjdzie się odnaleźć w obcej Ameryce, na ślubie swych wnucząt. I to spotkanie wywołuje wspomnienia stanowiące akcję całej powieści. Znając zakończenie losów Lenki i Josefa, możemy w pełni skupić się na ich pełnej cierpienia historii. A czy po latach będą w stanie odnaleźć w sobie tych młodych ludzi, przemykających po ulicach Pragi? Tego autorka nam nie zdradzi. Ukaże jednak piękne uczucie, a gdy je poznamy, dalsze losy bohaterów będą dla nas jasne.

Wojenna narzeczona przepełniona jest smutkiem. Cierpienia wojny, ból rozstania, wszechobecna śmierć - to wprost wypływa z każdej strony powieści. Ale wśród tych ciemnych chmur pojawia się promień szczęścia i nadziei. Bo nawet wśród obozowych murów można było odnaleźć miłość i wzajemne oddanie. Bo nawet rozłąka nie jest w stanie zniszczyć prawdziwego, szczerego uczucia łączącego kobietę i mężczyznę. Pamięć pozwala zachować najpiękniejsze chwile, a ich wspomnienie daje siłę by dalej iść przez życie. Wojenna narzeczona chwyta za serce - i to jest w niej najpiękniejsze!

Tytuł: Wojenna narzeczona
Tytuł oryginału:
The lost wife
Autorka:
Alyson Richman
Data wydania:
14 marca 2013
Wydawca:
Prószyński i spółka
Liczba stron:
384
Kategoria:
powieść historyczna, romans

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.