Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

"Opowieść niewiernej", Magdalena Witkiewicz - recenzja

opowiesc Mimo swego znaczącego tytułu książka Opowieść niewiernej nie oscyluje wokół opisów wyrafinowanych zdrad. Historia Ewy jest czymś więcej, a zdrada w niej jest skutkiem nieudanych prób poszukiwania w życiu przede wszystkim szczęścia...

Podchodziłam sceptycznie do tej książki, tytuł przypominał mi nieco "dziennik nimfomanki", a i opis oraz klasyfikacja książki jako romans również nie działały zachęcająco. Po pierwszych stronach zaczęło się dobrze i wiedziałam już, że nie mam tu do czynienia z klasycznym love story. Żadnych tandetnych "ochów i achów", o nie! Historia ta okazała się opisem prozy życia z bardzo mądrym przesłaniem.

Mówiona Ewie (sama próbowała w to wierzyć), że ma w życiu wszystko. Karierę, pieniądze i przede wszystkim idealnego męża, który jak się jej wydawało, był tym jedynym. Namiętność często nie pozwala dostrzec wad i sygnałów ostrzegawczych w tej drugiej osobie - Ewa w Maćku także takie zignorowała. Już początki ich wspólnego życia były nie takie jak chciała, o jakich marzyła, ale przecież kochał, a ona kochała jego, a wszystko inne można zmienić... Okazuje się jednak, że nie można, bo: z małżeństwem jest jak z nową posadą: ile na początku wynegocjujesz, tyle masz - jak na samym początku informuje nas Magdalena Witkiewicz, autorka książki. Ewa wynegocjowała za mało, ale myślała, że można w to brnąć i starać się z czasem tworzyć szczęście i miłość.

Ewa i Maciek nie są więc dobraną parą; nie tylko wiele ich różni, szybko też okazuje się, że w ich związku brakuje bliskości. Maciek myśli głównie o pracy, jest do bóju praktyczny, żonę traktuje przedmiotowo. Mimo to, Ewa kocha go i stara się dbać o związek. Z czasem jednak sytuacja staje się coraz trudniejsza, a pozbawiona wsparcia męża Ewa w samotności przeżywa ciężkie chwile. Wkrótce w jej życiu pojawiają dwaj mężczyźni, z którymi niegdyś łączyła ją przyjaźń, a nawet coś więcej...  Czy dla jej małżeństwa jest jeszcze jakaś szansa?

Opowieść ta jest kompilacją pozorów i złudzeń, niespełnionych marzeń, rozczarowań, jest także walką o akceptacje siebie i próbą znalezienia w życiu czegoś większego, co spełniłoby dziecięce pragnienie Ewy, aby w życiu być po prostu szczęśliwą.

Opowieść niewiernej okazała się ostatecznie książką piękną i zmuszającą czytelnika do refleksji nad swoim własnym życiem, które nie powinno wiązać się ze stagnacją i przyzwyczajeniami, ale codziennym odkrywaniem i pogonią za swymi (nawet młodzieńczymi) marzeniami.

Tytuł: Opowieść niewiernej
Autorka: Magdalena Witkiewicz
Wydawca: Świat Książki
Data premiery: 11 lipca 2012
Liczba stron: 224
Oprawa: miękka
Wymiary: 191 x 22 x 127
Kategoria: proza obyczajowa, romans

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.