Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

"Furia", Salman Rushdie - recenzja

Furia. Słowo, które zdecydowanie niesie w sobie negatywne emocje. To złość, to przekroczenie granic, nieobliczalność. I choć Malik Solanka, główny bohater powieści Salmana Rushdie'go, wydaje się być człowiekiem spokojnym, tak głęboko w nim tkwi swego rodzaju potwór. Jak zresztą w każdym z nas.

Bohater Salmana Rushdie pochodzi z Indii, ale większość swego życia spędził w Londynie. Tu skończył studia, tu pracował, tu odniósł sukces i w końcu tu są jego żona oraz syn. Malik Solanka był kiedyś wykładowcą, ale szybko zrezygnował z tego, co wydawało się racjonalne. Posadę na uczelni porzucił dla swojej pasji – tworzenia lalek. Jak się okazało, pasja przerodziła się w bardzo dochodowy interes. Jego autorska lalka Rozumka stała się postacią kultową. Zrobiła telewizyjną karierę, a jej mediany sukces przeraził samego Maila. Jego dziecko, twór, który miał być czymś wręcz intymnym, zaczął żyć własnym życiem. Ukochana lalka zaczęła być przekleństwem i rozczarowaniem. Do jego świata wkraczają demony, które budzą uśpioną furię. Spychają Malika Solankę do szaleństwa. Ucieczką przed nimi ma być porzucenie wszystkiego, co zna.

Malik zostawia rodzinę i pracę, a dzięki zgromadzonemu majątkowi wyprowadza się do Nowego Jorku. Nie reaguje na błagalne prośby żony, na ocenę bliskich – Malik próbuje żyć w nowej rzeczywistości. Ale furia dosięgnie go także na innym kontynencie. Solanka zaczyna gubić się w tym, co jest rzeczywistością, a co koszmarnym snem. Jego obawy potęgują luki w pamięci i fakt, że po mieście grasuje tajemniczy morderca. Czy on nim jest? W życiu Malika Solanki pojawią się też nowe kobiety, które wprowadzą w jego życie nową porcję chaosu.

Furia Salmana Rushdie to ciężka powieść, którą czyta się zaskakująco dobrze i sprawnie. Malik Solanka to postać skomplikowana, której losów nie sposób przewidzieć. Przez wiele stron będziemy się zastanawiać, czy będzie on mordercą młodych kobiet. Przez kolejne strony będziemy dociekać, co sprawiło, że Malik przeżywa tak potężny kryzys i czy nowe osoby w jego życiu zmienią go na lepsze. Ciekawy będzie też wątek rodzinny. Malik tęskni za synem, ale czuje, że powrót do jego życia jest niemal niemożliwy. Czy bohater powieści odnajdzie w końcu upragniony spokój i szczęście?

Można powiedzieć, że Furia to powieść psychologiczna i obyczajowa. W całości koncentruje się wokół życia Malika, jego przemyśleń i problemów. Złożoność bohatera, jego rozterki to coś, co napędza powieść. Poza tym furia to coś, co każdy w sobie nosi. Malikiem Solanką może być właściwie każdy z nas.

Furia okaże się również ciekawą dla polskich czytelników bo… zawiera sporo polskich wątków. Mamy tu polskie nazwiska, bohaterów z polskimi korzeniami, filmy Kieślowskiego, znajdzie się też miejsce dla polskiej literatury. W ogóle powieść Salmana Rushdie zawiera w sobie wiele odniesień do wszelkiego rodzaju twórczości – muzyki, filmów, telewizyjnych programów, sztuki.

Furia ma jednak jedną największą zaletę – zmusza do przemyśleń. O codzienności, pasji, pracy, miłości, kontaktach międzyludzkich, cierpieniu, narodowości… Sprawia to jednak, że należy tej powieści poświęcić nieco czasu. Ale warto.

Zapraszam na blog: www.postronie.info

Tytuł: Furia
Autor: Salman Rushdie
Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Data wydania: 9 września 2014
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 288
Kategoria: literatura piękna

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.