Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

Festiwal Plus Camerimage 2011 - znamy nazwiska nagrodzonych!

W sobotę, 3 grudnia, zakończyła się tegoroczna edycja festiwalu Plus Camerimage. O godzinie 16 w Operze Nova odbyła się uroczysta gala zamknięcia festiwalu, na której ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów. Wieczór zdecydowanie należał do polskich twórców - triumfowali w kilku kategoriach, a przede wszystkim w najważniejszej: Złotą Żabę otrzymała Jolanta Dylewska za zdjęcia do filmu W ciemności Agnieszki Holland, zrealizowane w niezwykle trudnych warunkach. Film jest opartą na faktach historią złodziejaszka, który podczas okupacji hitlerowskiej Lwowa, w podziemnych kanałach, ukrywał uciekinierów z getta.

Srebrną Żabę otrzymał Mahmoud Kalari, autor zdjęć do filmu Rozstanie. – Wierzcie mi, to najpiękniejsza żaba, jaką widziałem w życiu – mówił laureat, odbierając nagrodę, wyraźnie wzruszony. Brązowa Żaba powędrowała do Robbiego Ryana, nagrodzonego za najnowszą ekranizację Wichrowych wzgórz.

To było bardzo trudne zadanie. Obejrzeliśmy osiem filmów, które były wyjątkowe – powiedział Joel Schumacher, przewodniczący jury konkursu filmów polskich. – Mieliśmy remis, ale musieliśmy wybrać jeden tytuł (…) Zdecydowaliśmy się na Salę samobójców. – Jak powiedział, tak się stało: Sala samobójców zwyciężyła w kategorii polskich filmów.

W konkursie debiutów reżyserskich werdykt był jednomyślny – nagrodę otrzymał reżyser Oddechu, Karl Markovics. Jury tak uzasadniało swoją decyzję - To jest debiut, który właściwie nie ma słabych punktów. Jego struktura dramatyczna jest znakomita, fantastycznie dobrana historia, fantastycznie sportretowana.

Nagrodę za najlepszy debiut operatorski otrzymał Robert Ładczuk za zdjęcia do Sali samobójców, co dało drugie ważne wyróżnienie dla obrazu Jana Komasy w trakcie festiwalu.

W konkursie etiud studenckich Złotą Kijankę zdobył operator Balazs Revesz za Finale. Jury, uzasadniając werdykt, oświadczyło, że jest to przykład etiudy studenckiej zrobionej z wielkim zapałem i sercem. Dodatkowo Stowarzyszenie Filmowców Polskich przyznało mu nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Srebrna Kijanka powędrowała do Nicolasa Villegasa Hernandeza za etiudę Ludzie normalni z PWSFTViT w Łodzi.

W tej edycji festiwalu polscy twórcy zatriumfowali także w kategorii dokumentalnej. Złotą Żabę dla najlepszego krótkiego filmu dokumentalnego otrzymali Łukasz Żal i Piotr Bernaś za zdjęcia do filmu Paparazzi, a w kategorii dokumentów pełnometrażowych zwyciężył Tomasz Wolski (Lekarze).

Tegorocznym laureatem Nagrody za Całokształt Twórczości został zdobywca Oscara za zdjęcia do Angielskiego pacjenta, australijski operator John Seale. Specjalną Nagrodę dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną z rąk dyrektora festiwalu Marka Żydowicza otrzymał Jacek Fisko, stały współpracownik Terrence’a Malicka i Davida Lyncha, który przyjechał do Bydgoszczy ze swoją żoną, znakomitą, oscarową aktorką Sissy Spacek, która niewątpliwie swoją obecnością uświetniła imprezę. Natomiast Klaus Maria Brandauer otrzymał Specjalną Nagrodę dla Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.

w ciemnosci

O Plus Camerimage:

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjeć filmowych. PLUS CAMERIMAGE znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu - jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy.

Poza Głównym Konkursem Festiwal obejmuje m.in. także Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Debiutów Filmowych, Konkurs Wideoklipów, Plus Camerimage Market, Plus Camerimage Forum, pokazy specjalne, premiery, różnego rodzaju przeglądy kina i retrospektywy, spotkania a także imprezy towarzyszące takie jak wystawy czy koncerty.

Pełna lista laureatów:

Konkurs główny – Złota Żaba: Jolanta Dylewska ("W ciemności", reż. Agnieszka Holland)

Konkurs główny – Srebrna Żaba: Mahmoud Kalari ("Rozstanie", reż. Asghar Farhadi)

Konkurs główny – Brązowa Żaba: Robbie Ryan ("Wichrowe wzgórza", reż. Andrea Arnold)

Konkurs filmów polskich: "Sala samobójców" (reż. Jan Komasa, zdj. Radosław Ładczuk)

Konkurs debiutów reżyserskich: Karl Markovics ("Oddech")

Konkurs debiutów operatorskich: Radosław Ładczuk ("Sala samobójców")

Konkurs etiud studenckich – Złota Kijanka: Balazs Revesz ("Finale")

Konkurs etiud studenckich – Srebrna Kijanka: Nicolas Villegas Hernandez ("Ludzie normalni")

Konkurs etiud studenckich – Brązowa Kijanka: Sin Huh ("Raju")

Konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych – Złota Żaba: Tomasz Wolski ("Lekarze")

Konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych – Wyróżnienie: Steve Sanguedolce ("Blinding")

Konkurs krótkometrażowych filmów dokumentalnych – Złota Żaba: Łukasz Żal i Piotr Bernaś ("Paparazzi")

Konkurs Krótkometrażowych filmów dokumentalnych – Wyróżnienie: Wojciech Staroń ("Argentyńska lekcja")

Konkurs wideoklipów – najlepszy wideoklip: Manchester Orchestra "Simple Math" (reż. Daniels, zdj. Jackson Hunt)

Konkurs wideoklipów – najlepsze zdjęcia: Karl Erik Brondbo (DU "So Hot")

Nagroda za Całokształt Twórczości: John Seale

Specjalna Nagroda dla Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną: Klaus Maria Brandauer

Specjalna Nagroda dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną: Jack Fisk

Źródło: Onet.pl, Pluscamerimage.pl

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.