Współpraca

 TVNights

Yggdrasil - portal o grach bmmo

Kroniki Fallathanu - Prawdziwy mmoRPG w przeglądarce

LineCladis

biuro rachunkowe mrągowo

"Dzieci cienie" M. P. Haddix – bestseller na księgarskich półkach

Dzieci Cienie to światowy bestseller cykl, który sprzedał się już na świecie w nakładzie 5 milionów egzemplarzy – seria antyutopijnych powieści dla młodzieży autorstwa Margaret Peterson Haddix. Problemy, jakie porusza pisarka – prawo do decydowania o własnym życiu, do przedstawiania własnych przekonań, do określania granic wolności – należą do problemów nurtujących każdego młodego człowieka. Od 6 października pierwsze tomy dostępne są w Polsce.

Margaret Peterson Haddix  jest autorką, która zdobyła wiele prestiżowych nagród, uznanie krytyków i rzeszę fanów. Swój sukces zawdzięcza umiejętności łączenia oryginalnych pomysłów na fabułę z wyjątkowymi bohaterami i głęboką refleksją. Zmusza czytelników do odpowiedzi na niezwykle ważne dla młodych ludzi pytania.

Wśród ukrytych otwiera siedmiotomowy cykl antyutopijnych powieści dla młodzieży w wieku 12+, które podejmują takie tematy, jak prawo do wolności słowa, przekonań, do decydowania o własnym życiu. Młodzi bohaterowie stają oko w oko z wrogą im rzeczywistością i muszą mierzyć się z konsekwencjami podejmowanych decyzji. Szybkie tempo akcji, zaskakujące wydarzenia, a nade wszystko sposób narracji, sprawiają, że powieści Haddix są, mimo ciężaru poruszanych problemów, wciągającą lekturą. Żelazna konsekwencja Haddix w budowaniu fikcyjnego świata pozwoliła na wykreowanie ze wszech miar prawdopodobnej i mrożącej krew w żyłach rzeczywistości, bez konstrukcyjnych niedociągnięć i bez miejsc na bezproblemowy happy end.

Autorka opisuje świat jaki trudno sobie wyobrazić. Zakazane jest posiadanie więcej niż dwojga dzieci. Do ścigania nielegalnych dzieci dekretem rządu powołana zostaje Policja Populacyjna. Za nieprzestrzeganie prawa populacyjnego istnieje tylko jedyna kara. Śmierć. Dzięki tej książce możecie poznać tych, którzy przeżyli. Młodych ludzi, którzy stają oko w oko z wrogą im rzeczywistością i muszą mierzyć się z konsekwencjami podejmowanych decyzji.

...Jestem cieniem. Jedynie moi rodzice i bracia wiedzą, że przyszedłem na świat. Nie ma mnie dla nikogo innego. Jeśli któregoś dnia zachowam się nieostrożnie i moje istnienie wyjdzie na jaw, wszyscy znajdziemy się w niebezpieczeństwie ... Dla takich jak ja kara jest tylko jedna – śmierć.

Tom pierwszy: Wśród ukrytych

Niedaleka przyszłość, na światem ciąży widmo głodu. Rząd ustanawia Prawo Populacyjne, które zakazuje rodzinom posiadania więcej niż dwojga dzieci, jednak niektórzy ukrywają przed światem nielegalnych potomków. Jednym z dzieci pozbawionych przez rząd prawa do istnienia, jest Luke Garner, trzeci syn ubogiej, żyjącej na wsi, rodziny. Wychowany w izolacji, skazany na życie w cieniu, chłopak nie ma styczności z zewnętrznym światem aż do dnia, w którym odkrywa, że w położonym nieopodal domu dobrze sytuowanej rodziny, mieszka ktoś podobny do niego.

W przeciwieństwie do Luke’a, Jennifer znakomicie orientuje się w zewnętrznym świecie. Za pośrednictwem sieci utrzymuje kontakt z innymi nielegalnymi dziećmi, które, podobnie jak ona, marzą o zmianach, o normalnym codziennym życiu. Totalitarne społeczeństwo nie zna miłosierdzia dla niepokornych – czy zakrojone na szeroką skalę plany Jennifer mają jakąkolwiek szansę w starciu z rzeczywistością? A może zorganizowana siatka trzecich dzieci znajduje się pod całkowitą kontrolą rządu?

Książka Wśród ukrytych została wyróżniona między innymi:

An ALA Best Book for Young Adults
An ALA Quick Pick for Reluctant Young Adult Readers
An American Booksellers Association Kids' Pick of the List

Autorka: Margaret Peterson Haddix
Tytuł oryginalny: Shadow Children: Among the Hidden
Tytuł polski: Dzieci Cienie: Wśród ukrytych
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
ISBN: 978-83-7686-082-4
Premiera: 6 października 2011
Cena: 29,90

Tom drugiDzieci Cienia - Tom2: Wśród oszustów

Luke Garner nie istnieje. Po nieudanym, zakończonym masakrą, buncie Dzieci cienia, chłopak musi uciekać. Z pomocą przychodzi mu ojciec zamordowanej przez Policję Populacyjną Jennifer. Jako Lee Grant, syn prominentnego obywatela nowego społeczeństwa, Luke trafia do ekskluzywnej, lecz budzącej niepokój, szkoły przeznaczonej dla legalnych, acz sprawiających kłopoty, dzieci.

W budynku bez okien, pod stałą kontrolą nie tylko nauczycieli, ale również bardziej obeznanych z rzeczywistością kolegów, Luke stara się nauczyć nowych zasad i nie wypaść z przypisanej sobie roli. Świat, w którym się znalazł, jest mu całkowicie obcy, a niebezpieczeństwo wpadki narasta z każdym dniem. Nieoczekiwanie Luke odkrywa, że wśród uczniów są również osoby o fałszywej tożsamości... Ale czy może im zaufać?

Książka Wśród oszustów została wyróżniona:

American Bookseller Pick of the Lists, 2001
A YALSA Quick Pick for Reluctant Young Adult Readers, 2002
Texas Lone Star Master List, 2002
TAYSHAS High School Reading List, 2002
Texas Lone Star Reading List, 2002-2003
International Reading Association/Children's Book Council Young Adult Choice, 2003
Iowa Teen Award Master List, 2003-2004
Pennsylvania Young Reader's Choice Award Program Master List, 2003-2004
 
Autorka: Margaret Peterson Haddix
Tytuł oryginalny: Shadow Children: Among the Impostors
Tytuł polski: Dzieci Cienie: Wśród oszustów
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
ISBN: 978-83-7686-083-1
Premiera: 6 października 2011
Cena: 29,90

Na serię Dzieci Cienie składają się następujące tytuły:

Among the Hidden (Wśród ukrytych) – październik 2011
Among the Impostors (Wśród oszustów) – październik 2011
Among the Betrayed (Wśród zdradzonych) – styczeń 2012
Among the Barons (Wśród notabli) – styczeń 2012
Among the Brave (Wśród odważnych) - 2012
Among the Enemy (Wśród wrogów) - 2012
Among the Free (Wśród wolnych) - 2012

haddix margaretO autorce:

Margaret Peterson Haddix to amerykańska pisarka, która ma na koncie niemal 30 powieści dla młodzieży, w tym bardzo popularne serie z pogranicza fantastyki. Urodzona w 1964 roku w małym miasteczku w Ohio, Haddix studiowała dziennikarstwo, literaturę oraz historię. Zadebiutowała w 1995 roku powieścią Running Out of Time. Za swoje książki była wielokrotnie nagradzana (m.in.: International Reading Association’s Children’s Book Award; American Library Association Best Book), a jej powieści stale goszczą na liście bestsellerów New York Timesa. Margaret Haddix mieszka wraz z mężem i dwojgiem dzieci w Columbus w Ohio.

 

 

 

Zwiastun serii:

{youtube}e_pJ-5EcQcA{/youtube}

© 2016 Oblicza Kultury. All Rights Reserved.